Euro bez Francji
- Piotr Majda
- 9 lut 2017
- 2 minut(y) czytania
W ostatnim tygodniu rynek przypomniał sobie o problemach Unii Europejskiej i strefy Euro, kiedy okazało się, że eurosceptyczna kandydatka Frontu Narodowego Marie Le Pen prowadzi w sondażach w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Druga tura nie daje jej zwycięstwa, ale i tak na rynek wprowadza wiele nerwowości a w mediach króluje debata na temat przyszłości unii po ewentualnym zwycięstwie kandydatki Frontu Narodowego. Przypomnę, że jej główne obietnice wyborcze to referendum w sprawie wyjścia Francji z Unii Europejskiej oraz porzucenie waluty Euro i wprowadzenie waluty narodowej.
W połowie listopada opisywałem swój scenariusz na osłabienie się Euro.[link] W ostatnich tygodniach realizację tego scenariusza realizuje na parch EURSEK oraz EURNOK.


Obecnie przy wzroście prawdopodobieństwa powrotu awersji do ryzyka ze względu na niepewną sytuację polityczną w unii, zdecydowałem się na ponowienie zleceń dla pary EURCHF oraz dodatkowo EURJPY. Niestety pary z jenem i frankiem są obarczone dużym ryzykiem interwencji banków centralnych, które mogą zainterweniować w momencie osłabienia się Euro. Dlatego, też należy zachować szczególną ostrożność w handlu z tymi parami walutami, poprzez inwestowanie np. mniejszą pozycją niż zawsze, częstszą realizacją zysków. Dobrym pomysłem na realizację scenariusza spadkowego jest inwestowanie na parze głównej. Ja osobiście nie zdecydowałem się na pozycje krótkie EURUSD ponieważ jednocześnie prowadzę scenariusz na osłabienie się dolara amerykańskiego a staram się nie prowadzić pozycji które są w kontrze do siebie. W takiej sytuacji zdecydowałem o dobraniu pozycji krótkiej na indeksie największych włoskich spółek oraz na utrzymaniu pozycji długiej w srebrze i ewentualnie dobranie w najbliższych tygodniach pozycji długiej w złocie. Metale szlachetne w momencie wzrostu awersji do ryzyka powinny zyskiwać na wartości. Jeżeli chodzi o indeks włoskich największych spółek to jest dobrany ze względu na to , że Włochy mają jeden z największych długów w relacji do PKB w Europie (132%) oraz bardzo duże problemy z systemem bankowym. W ostatnim czasie rząd włoski zdecydował się na pomoc włoskim bankom, ale w momencie powrotu awersji do ryzyka presja na rynek akcyjny będzie duża. Jeżeli powyższy scenariusz będzie się realizował możliwe jest dobranie kolejnych pozycji krótkich na indeksach akcyjnych innych krajów europejskich.
Na kanale Dziennik Tradera codziennie publikuje nową analizę wykresu, subskrybuj.
Pozdrawiam!
majda.p@hotmail.com




Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.
Comments