Antycypacja 24/2017r -4,94%
- Piotr Majda
- 13 cze 2017
- 3 minut(y) czytania
W ostatnim czasie każdy tydzień przynosi coraz co ciekawsze wydarzenia na rynku. Po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii przychodzi czas na decyzję w sprawie stóp procentowych w USA. Decyzja będzie podjęta w najbliższą środę. Po za tym odpowiednio w czwartek i piątek będziemy mieli decyzje w sprawie polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Japonii.
Decyzje banków centralnych będę kluczowe dla zachowania cen, ale nie należy zapominać o ważnych danych publikowanych w najbliższym tygodniu, które prawdopodobnie będą wpływać na decyzje bankierów decydujących o przyszłej polityce monetarnej. Już w dniu dzisiejszym poznamy inflacje w W. Brytanii a w czwartek sprzedaż detaliczną. W środę inflacja i sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych a także dane o zapasach ropy naftowej.
Wracając do decyzji w sprawie stóp w USA, rynek spodziewa się podwyżki, która będzie prawdopodobnie drugą z zapowiedzianych trzech. W ostatnich tygodniach mieliśmy kilka rozczarowujących danych z rynku pracy i inflacji, dlatego też nie należy zakładać, że do podwyżki dojdzie.
Bank centralny Wielkiej Brytanii po wyborach parlamentarnych ma związane ręce i raczej nie będzie zmieniał dotychczasowych komunikatów i wstrzyma się z decyzjami mimo wysokiej inflacji. Kształtowanie się cen funta obecnie zależy od strony politycznej a sytuacja się komplikuje. Wybory zakończyły się klapą dla konserwatystów i zamiast umocnienia władzy muszą szukać koalicjanta. Już mamy pojedyncze oświadczenia brytyjskich liderów politycznych, że można spodziewać się kolejnych wyborów parlamentarnych na koniec roku lub z początkiem kolejnego. Przy zachowaniu obecnych sondaży i zbliżających się negocjacjach w sprawie Bretix nie jest to dobra wiadomość dla funta.
Bank Szwajcarii i Japonii z dużym prawdopodobieństwem będzie powtarzał komunikaty z ostatnich posiedzeń.
Po niedzielnej analizie rynku, najbardziej ciekawie sytuacja techniczna przedstawia się na koronie szwedzkiej, indeksie amerykańskich spółek a także na walutach surowcowych.
Pierwsze pozycje aktywowałem na koronie szwedzkiej w parze z dolarem i euro. Korona szwedzka po dobrym początku roku ostatnie trzy miesiące ma znacznie słabsze. Pojawiło się kilka słabszych danych a dynamika inflacji zwolniła. Inwestycja w koronę wydaje mi się atrakcyjna ze względu na to że euro w ostatnim czasie sporo zyskało na wartości dyskontując już przyszłe odejście od luźnej polityki ECB. Na koronie szwedzkiej w ostatnich miesiącach mieliśmy jeszcze decyzję o rozszerzeniu programu luzowania ilościowego, ale w pamięci mam jeszcze słowa przedstawicieli Riksbanku, który akceptuje stopniowe umocnienie się korony. Rynek przyszłe decyzje o odejściu od luźnej polityki w Szwecji dyskontuje w przypadku pary USDSEK na której mamy widoczny trend spadkowy a w ostatnim czasie ponowne testowanie poziomu 8,7249 przy którym zająłem pozycje krótkie.

W przypadku EURSEK mamy silny trend wzrostowy i obecna sytuacja potwierdza siłę popytu. Zdecydowałem się jednak na pozycję, krótką ze względu na sytuację techniczną na parze EURJPY i EURUSD. W pierwszym przypadku podaż, kolejny raz próbuje sforsować poziom 123,147 a w drugim mamy próbę przełamania krótkoterminowej linii trendu wzrostowego poprowadzonej po dołkach z 18 i 29 maja. Korekta na euro w wspominaniach parach mogłaby znacząco wpłynąć na umocnienie się korony do euro. Mając na uwadze, że sytuacja jest pro-poptowa mam ustawiony stop loss nieco powyżej szczytów z interwału czterogodzinnego.

Pozycje krótka na indeksie amerykańskich spółek wynika z piątkowe dużej świecy podażowej, która nie pojawiała się ostatnio zbyt często. Zakładając, że w ostatnich miesiącach nie mieliśmy większej korekty, wszedłem w pozycje krótkie. Podwyżka stóp w USA z całą pewnością wesprze mój scenariusz. W tym wypadku podejmę próbę zbudowania piramidy blokowej ze względu na to, że ceny na akcjach osuwają się znacznie szybciej co znacznie pomorze w jej zbudowaniu.

W ostatnich dniach bardzo interesująco wyglądają sygnały na wejście w pozycje długie na CAD i AUD. W tym przypadku nie zdecydowałem się aktywacje zleceń ze względu na już znaczny wzrost ryzyka wynikający z powyższych transakcji. Screeny z niedzieli.
Pozdrawiam!
majda.p@hotmail.com
Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.





Comments