top of page

Antycypacja 48/2017

W dniu jutrzejszym mamy posiedzenie kartelu OPEC i dowiemy się czy dotychczasowe porozumienie będzie kontynuowane. Obecnie ustalenia o cięciu produkcji mają obowiązywać do marca 2018 r. Rynek liczy na przedłużenie porozumienia do końca następnego roku. Moim zdaniem ciężko będzie jednak sprostać wysokim oczekiwaniom inwestorów i zawrzeć porozumienie które będzie powyżej oczekiwań inwestorów. Nawet zawarcie porozumienia które zaspokoi oczekiwania rynku może doprowadzić do realizacji zysków i głębszej korekty na trendzie trwającym od lipca tego roku. Po za tym do zakończenia obecnego porozumienia jest jeszcze kilka miesięcy i wśród kartelu i państw poza kartelu które mają przystąpić do negocjacji nie ma silnej motywacji do zawarcia porozumienia ze względu na kilka miesięcy obecnie jeszcze trwającego porozumienia. W razie pojawienia się problemów i różnicy zdań przedstawiciele OPEC wiedzą, że mają czas na podjęcie decyzji co może dać duże szanse na przeniesienie rozmów na początek przyszłego roku i silną przecenę ropy. Ze strony Rosji nie ma też takiej determinacji jak podczas poprzedniego porozumienia a ceny w ostatnim czasie wzrastają głównie na skutek zatrzymania wzrostu wież wiertniczych w USA. 11 sierpnia 768 obecnie 747, ale ostatnie cztery tygodnie to już wzrost wież wiertniczych i presja ze strony podaży a także głębsza korekta na cenie surowca. Z pewnością z punktu widzenia kartelu niewygodne jest to, że ropa z łupków znacznie ogranicza pole manewru. Podsumowując oczekuję rozczarowania po jutrzejszym spotkaniu i ruchu ceny w kierunku 57$. W razie gdyby oczekiwania zostały spełnione i mielibyśmy pozytywne zakończenia rozmów to większego umocnienia spodziewałbym się na walutach surowcowych niż na ropie na których w ostatnim czasie widzimy osłabienie notowań mimo wzrostów czarnego złota. W dniu dzisiejszym mamy jeszcze dane o zapasach, które być może pozwolą wyłamać wsparcie na poziomie 62,77$

Korona norweska w korelacji z ropą naftowa jest w bardzo atrakcyjnych cenach. W ostatnich tygodniach za drożejącą ropą nie podążyły ceny NOK, czy np. dolara kanadyjskiego. W najbliższy czwartek mamy posiedzenie OPEC i jak dla mnie największym beneficjentem w razie pozytywnego komunikatu po szczycie OPEC mogą być waluty surowcowe. Jednak należy pamiętać, że na notowaniach waluty norweskiej ciąży osłabiająca się inflacja po za tym inne wskaźniki w normie. Ważne daty w najbliższym czasie na korony norweskiej. 30 listopada szczyt OPEC 1 grudnia PMI przemysłu 11 grudnia inflacja 14 posiedzenia banku centralnego. Jeżeli masz pytania lub chcesz się ze mną skontaktować, poniżej podany jest adres email. Jestem dostępny także na kilku portalach społecznościowych, linki powyżej.

Pozdrawiam!

majda.p@hotmail.com


Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.


Recent Posts
bottom of page