top of page

Antycypacja 50/2017 -2%

  • Zdjęcie autora: Piotr Majda
    Piotr Majda
  • 10 gru 2017
  • 4 minut(y) czytania

Zlecania w obecnym tygodniu.


Po za prowadzeniem pozycji długiej na wig20 i krótkiej na złocie opisanych w podsumowaniu tygodnia 49/2017 w tym tygodniu będę aktywował pozycje krótkie na EURGBP oraz piramidował przy okazji posiedzeń FED i Banku Anglii.

Funt w ostatnich tygodniach zaczyna się powoli umacniać po gołębiej podwyżce stóp procentowych. W poprzednim tygodniu odbywało się też wiele rozmów odnośnie Bretix. Z dotychczasowych doniesień medialnych wynika, że rozmowy poruszają się do przodu i podczas odbywającego się w najbliższym tygodniu szczytu Unii Europejskiej będą się odbywać kolejne rozmowy o Bretix, które być może będą impulsem za umocnieniem się funta. Po za tym w tym tygodniu mamy posiedzenie Banku Anglii oraz poznamy szereg ważnych danych z brytyjskiej gospodarki. Należy pamiętać że podczas ostatniego posiedzenia kiedy podniesiono stopy procentowe Bank Anglii zrewidował swoje oczekiwania co do inflacji i kolejnych szybkich podwyżek. Moim zdaniem pesymistyczne zapowiedzi przedstawicieli banku centralnego mają szansę się nie zrealizować a obniżenie prognoz miało na celu zapobiec gwałtownemu umocnieniu się funta, który jest w fazie podwyżek stóp. Dlatego też pozytywne dla brytyjskiej gospodarki dane o zatrudnieniu sprzedaży detalicznej i inflacji mogą znacznie wesprzeć funta. W razie zamknięcia na stop loss obecnie prowadzonych transakcji, będę szukał pozycji krótkich na EURGBP na której doszło w piątek do odreagowania. W dniu posiedzeniu Banku Anglii z pewnością podejmę próbę budowy piramidy blokowej w obu kierunkach aby w razie gołębiego wydźwięku komunikatu też zachować szansę na zarobek. Jednak kierunek sell jest dla mnie podstawowym scenariuszem z celem na poziomie 0,836. Pozycje długie po posiedzeniu banku centralnego będę prowadził do poziomu 0,895, chyba że do czwartku dojdzie do znaczących przetasowań na wykresie. Negocjacje w sprawie Bretix będą odbywać się w dniu 14,15 grudnia. Będę obserwował sytuację w mediach może nadarzy się okazji do budowy krótkoterminowej piramidy blokowej.

Kolejny scenariusz do realizacji to posiedzenie FED-u, na której spodziewana jest podwyżka stóp procentowych. Ostatnie podwyżki stóp procentowych nie przynosiły zwiększonej zmienności, ale tym razem może być inaczej. Rynek nie zna odpowiedzi na to ile będzie podwyżek stóp w przyszłym roku i tego będzie chciał się dowiedzieć po publikacji komunikatu i konferencji prasowej. Po za tym słychać na rynku, że sentyment do dolara się zmienia i jest coraz więcej chętnych na zakupy dolara, świetnie pokazuje to poniższy tweet pokazujący skrajne wyprzedanie dolara.

Zwracam także uwagę na silne spadki cen na złocie, srebrze i miedzi, które są także oznaką siły dolara. Poniżej krótka analiza wykresu miedzi.

Piramidy po posiedzeniu FOMC, będę budowała na parach surowcowych. Osłabienia dolara będę szukał na wzrostach pary AUDUSD. W nocy po decyzji Fed-u będą publikowane dane o zatrudnieniu w Australii oraz produkcji przemysłowej w Chinach. Pozytywny wydźwięk danych będzie dodatkowym impulsem do kontynuacji ruchu wzrostowego na australijczyku.

W razie umocnieniu się dolara pozycji długich będę szukał na USDCAD . Dolar kanadyjski po ostatnim posiedzeniu Banku Kanady powinien zachować się neutralnie lub osłabiać się kontynuując trend z ostatnich tygodni. Po posiedzeniu FOMC nie będę szukał dalekich zasięgów, raczej skupię się na dotarciu ceny do lokalnych szczytów lub dołków z interwału dziennego.

We wtorek planowane jest expose i liczę na miłą "byczą" niespodziankę dla GPW, zlecenia buy stop będą w oczekiwaniu w celu dołożenia do obecnie trzymanych pozycji długich.

Ryzyka

1) Sytuacja wokół Korei Północnej z pewnością będzie w najbliższych miesiącach i tygodniach powodować silniejsze zawirowania na rynku. Obecnie mamy informację o rozmieszczaniu kolejnej wyrzutni. Informacja pojawiała się 3 grudnia. Po za tym w południowej części półwyspu odbywają się ćwiczenia z udziałem kilkuset samolotów bojowych. Jak widać mimo ciszy medialnej w każdej chwili może nastąpić jakiś nie zaplanowany incydent który spowoduje wzrost awersji do ryzyka. W tygodniu kiedy jest handel można od razu zareagować i podjąć decyzje inwestycyjne w razie realizacji ryzyka, ale paradoksalnie lepszej okazji możemy szukać kiedy rynek jest zamknięty. Na koniec tygodnia tuż przed zamknięciem rynku zdecydowałem się na otwarcie pozycji krótkiej na EURCHF. W razie kolejnej próby rakietowej czy atomowej można się spodziewać dużej luki spadkowej. Chociaż obecnie rynek raczej nie będzie nerwowo reagował na podobne próby jakie do tej pory robili Koreańczycy z północy. Zaskoczeniem i dużą luką może się zakończyć jakiś incydent zbrojny lub wypowiedziane słowa przez najważniejszych przedstawicieli stron o zbliżającej się wojnie. W momencie kiedy weekend będzie spokojny para EURCHF otworzy się w niedziele wieczorem na podobnym poziomie i wtedy też zamknę zlecenie prawdopodobnie powtarzając je przy najbliższym piątku. Należy także zwrócić uwagę, czy w weekend nie ma jakiś wydarzeń, które mogą umocnić euro, np. rozmowy koalicyjne w Niemczech, czy szczyt państw UE i rozmowy o Bretix.

2) Rozmowy Koalicyjne w Niemczech.


W środę mamy pierwsze spotkanie w sprawie wielkiej koalicji. Do końca roku nowy rząd prawdopodobnie nie zostanie powołany.


Antycypacja 49/2017 [link]

"Być może rozmowy koalicyjne nie przyniosą rezultatów co może zwiększyć prawdopodobieństwo nowych wyborów i presję na euro. Rynek szczególnie może obawiać się wzrostu znaczenia Alternatywy dla Niemiec."



Do obserwacji


Turcja - . Lira turecka bardzo mnie interesuje ze względu na atrakcyjne punkty SWAP a także niską wycenę i tanią giełdę po za tym jest coraz tańsza. W tym tygodniu mamy publikacje danych o PKB...prognozy +10%!!! oraz posiedzenie banku centralnego. Będę obserwował zachowanie liry, być może bank centralny zdecyduje się na podwyżkę i schłodzenie nieco inflacji ponad 12% obecnie a przy tak wysokim wzroście PKB nie będzie to drażnić władz centralnych w Turcji.

Szwecja - kurs korony mnie zaskakuje, cały czas się osłabia. W tym tygodniu mamy ważne dane o inflacji, które być może dodadzą jej nieco siły. W przyszłym tygodniu mamy posiedzenie Riksbanku, które będzie ciekawa okazją do tego aby poszukać pozycji długich na SEK.

Kanada, Meksyk umowa NAFTA - do obserwacji.

USA -prace nad reformą podatkową.

Nowa Zelandia - prace nad podatkami dla firm z zagranicy. Możliwe wycofanie się kapitału.

Jeżeli masz pytania lub chcesz się ze mną skontaktować, poniżej podany jest adres email. Jestem dostępny także na kilku portalach społecznościowych, linki powyżej.

Pozdrawiam!

majda.p@hotmail.com


Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.

Commenti


Recent Posts

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com 

  • Grey Twitter Icon
bottom of page