top of page

Antycypacja 51/2017 -1,00%

Zlecenia:

W Turcji podniesione zostały stopy procentowe, ale rynek rozczarował się wynikami i w czwartkowej sesji doszło do osłabienia się liry. Uważam jednak, że jest to dobra okazja do zajęcia pozycji krótkich z zamiarem potrzymania ich przez dłuższy czas w celu nazbierania punktów swapowych. Na poziomie 4,64 widzę najlepszy poziom do zajęcia pozycji, krótkich.

Po za wyżej wspomnianą parą EURTRY pozycji krótkich będę również szukał na parze EURSEK. Riksbank prowadzi ultra luźną politykę monetarną i od wielu miesięcy oczekuję jej zakończenia. Niestety zduszona inflacja powoduje, że zacieśnianie polityki pieniężnej w większości krajów jest odkładane na przyszłość. Po za tym polityka monetarna w strefie Euro, która jest kluczowa dla Szwecji cały czas jest utrzymywana w gołębim tonie a to nie pozwala na jastrzębie zapowiedzi ze strony szwedzkich bankierów centralnych mimo coraz wyższej presji inflacyjnej. Mimo małego prawdopodobieństwa zmiany polityki na środowym posiedzeniu na wszelki wypadek będę czekał ze zleceniami sell stop.

Na innych kontach zdecydowałem o dołożeniu kolejnych pozycji długich na WIG20. Wsparcie z interwału tygodniowego na poziomie 2388 utrzymało się i zapowiada się od tego poziomu początek nowej fali wzrostowej. Wspomniany poziom w ostatnich dwóch tygodniach był testowany kilka razy, ale z początkiem nowego tygodnia mamy wybicie górą z ostatniej konsolidacji. Za cel obrałem sobie 3000 punktów.

W tym tygodniu będę też z uwagą śledził wydarzenia w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. W Katalonii w najbliższy czwartek odbędą się wybory, które mogą wywołać znaczną zmienność na hiszpańskim indeksie giełdowym, ze względu wzrost ryzyka związany z niepodległościowymi aspiracjami wspomnianego regionu. W Hiszpanii obowiązuje cisza wyborcza, więc w piątek podejmę próbę budowy piramidy blokowej, ale ostateczną decyzję podejmę po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów.

W USA w tym tygodniu będzie się rozstrzygać reforma podatkowa. Jeżeli będę wstanie zdobyć informacje o kluczowych głosowaniach i decyzjach będę także próbował budowy piramidy blokowej.


Ryzyka:


Kryzys koreański prawdopodobnie nadal będzie się rozwijał w najbliższych tygodniach i miesiącach. Na weekend pozostawiam aktywne pozycje krótkie na EURCHF.

Niemcy - rozmowy koalicyjne rozpoczęły się i prawdopodobnie w pierwszej połowie stycznia dowiemy się jakie będą efekty rozmów koalicyjnych. Nie zawiązanie koalicji może spowodować silną presję na euro i wzrost awersji do ryzyka ze względu na przyspieszone wybory w Niemczech i wzrost znaczenia partii Alternatywa dla Niemiec, która z dużą niechęcią odnosi się do Unii Europejskiej i obecnej polityki imigracyjnej.


Do obserwacji:


W ostatnim tygodniu mieliśmy decyzje w sprawie stóp w USA i strefie Euro, poniżej szczegółowy raport i wnioski.

USA - Po posiedzeniu FED, wiemy że planowane są trzy podwyżki w 2018 i dwie w 2019 roku. Oczekiwania co do stopy bezrobocia spadły do poziomu poniżej 4%, jeżeli tak wygórowane oczekiwania i prognozy nie spełnia się, możemy spodziewać się sporego odwrócenia od dolara. Obecnie jednak wnioski o zasiłek dla bezrobotnych znajdują się na minimalnych poziomach.

Euro - na ostatnim posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego podniesiono znacznie projekcie dla wzrostu gospodarczego i to te dane mogą znacząco wpłynąć na notowania euro w przyszłości. Inflacja jest rozczarowująca i ewentualne lepsze dane inflacyjne mogą znacznie umocnić Euro, dane do obserwacji.


Decyzja Banku Anglii powtarza, że kolejne podwyżki będą stopniowe i w wydłużonym czasie. Bank spodziewa się spadku inflacji po szczytach osiąganych właśnie teraz. W czwartym kwartale oczekuje słabszego wzrostu. Mój sentyment do GBP pozostaje byczy, ewentualnych pozycji długich możemy szukać podczas dobrych danych o inflacji lub PKB.

Jeżeli masz pytania lub chcesz się ze mną skontaktować, poniżej podany jest adres email. Jestem dostępny także na kilku portalach społecznościowych, linki powyżej.

Pozdrawiam!

majda.p@hotmail.com


Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.

Recent Posts
bottom of page