top of page

Antycypacja 1/2018 -0,5%

...i z dziennikiem tradera zaczynamy Nowy Rok. Z początkiem Nowego Roku za cel stawiam sobie poprawę w skuteczności w tradingu oraz wprowadzenie rachunku blogowego na ścieżkę stabilnego wzrostu. Cel ten chcę osiągnąć za pomocą systematycznej pracy i dobrego przygotowania do każdego tygodnia handlowego przy zachowaniu cierpliwości podczas realizacji scenariuszy. W kolejnych tygodniach będę szukał sposobów na znalezienie lepszej skuteczności a prace zacznę od szczegółowego przeanalizowania transakcji za ostatnie pół roku. Wnioski będę na bieżącą notował na dzienniku tradera.

Krótkie podsumowanie mijającego roku napiszę podczas najbliższego podsumowania tygodnia.


W pierwszy tydzień podejmę próbę budowy piramidy blokowej na parze AUDUSD, EURUSD i być może USDCAD.

Drugiego stycznia jak zawsze z początkiem miesiąca publikowany jest PMI przemysłowy wg. Caixin dla Chin. W ostatnich czterech miesiącach wykazuje on słabnąca tendencję a dolar australijski w ostatnich tygodniach silnie zyskał na wartości. W razie słabszego odczytu wskaźnika PMI może dość do znacznej przeceny na parze AUDUSD. Na realizację takiego scenariusza przygotuję zlecenia sell stop i podejmę próbę budowy piramidy blokowej z celem na poziomie 0,768.

Kolejna ciekawa okazja do budowy piramidy blokowej będzie w pierwszy piątek stycznia. W tym dniu mamy publikowane dane inflacyjne w strefie Euro oraz stopę bezrobocia w USA. W ostatnim czasie inflacja w strefie euro rozczarowywała i jej pozytywny wydźwięk może znacznie umocnić wspólną walutę. Szansa na lepszy odczyt zwiększa się po ostatnim pozytywnym raporcie inflacyjnym z Niemiec.

Kilka godzin po ogłoszeniu danych inflacyjnych mamy raport z amerykańskiego rynku pracy. Na ostatnim posiedzeniu FED oczekiwania co do wysokości stopy bezrobocia zostały wyśrubowane do poziomu poniżej 4%. Moim zdaniem tak wygórowane oczekiwania mogą spowodować, że przy słabszym odczycie danych z USA spore rozczarowanie na rynku i wyprzedaż dolara. W razie wystąpienia takiego scenariusza będę czekał ze zleceniami buy stop na i podejmę próbę budowy piramidy blokowej na EURUSD łącząc wspomniane publikacje. Wraz z danymi ze "stanów" będą publikowane dane z Kanady które mogą znacząco wpłynąć na zmienność pary USDCAD. Tutaj jednak decyzję o próbie budowy piramidy blokowej podejmę przed publikacją danych widząc jak rozwija się sytuacja na EURUSD.

Kolejnym ciekawym sygnałem w tym tygodniu jaki chciałbym rozegrać będzie pozycja długa na EURGBP, którą opisuję w poniższym filmie.

Japoński indeks giełdowy po dynamicznych wzrostach zatrzymał się na poziomie 22946 pkt. i kilka razy już próbował przebić wspomniany poziom. Obecnie ponownie po nie udanej próbie będziemy mieli wyznaczenie dołka zakładam że w okolicach poziomu 22569 i rynek następnie zaatakuje wspominany opór 22946. W okolicach zakładanego dołka będę szukał pozycji długich z zamieram zabezpieczenia zlecenia na cenie wejścia w momencie ponownego ataku oporu. W razie braku reakcji popytu zlecenia obronne będą czekać na poziomie 21800 pkt.

Scenariusz jest o tyle dla mnie prawdopodobny, że Bank Japonii nie wycofa się z ultra luźnej polityki monetarnej i nadal będzie wspierał rynek. W ostatnich komunikatach mogliśmy doczytać, że cele inflacyjne ponownie zostały przesunięte w czasie a bank nadal dąży do 2% celu inflacyjnego i będzie kontynuował obecną politykę monetarną.

Celem dla scenariusza będzie osiągnięcie nowych szczytów na indeksie i prawdopodobnie zlecenie będę prowadził po średniej ruchomej.

Powyższe cztery scenariusze będą dla mnie podstawowymi zadaniami do realizacji na najbliższy tydzień,ale jest jeszcze kilka spraw o których trzeba wspomnieć i się przygotować. W Nowy Rok możemy spodziewać się orędzie Pana Carles Puigdemont, który być może ponownie zostanie premierem Katalonii i może przyczynić się do wzrostu awersji do ryzyka.

Ryzykiem pozostaje cały czas sprawa Korei Północnej i dlatego też na weekend otwieram pozycje krótkie na EURCHF, które po otwarciu rynku zaraz zamykam chyba, że mamy informacje o zaostrzaniu się kryzysu. Kolejnym ryzykiem na najbliższe tygodnie są prowadzone rozmowy koalicyjne w Niemczech, które rozpoczynają się 7 stycznia. W najnowszej historii Niemiec nie było jeszcze tak, aby po trzech miesiącach od wyborów nie było zawiązanej koalicji i powołania nowego rządu. Niemcy są największą gospodarką Unii Europejskiej i ponowne wybory w tym kraju z coraz silniejszą pozycją partii które są przeciwnikami UE może doprowadzić do znaczącej zmienności na euro. Wczesną wiosną mamy wybory we Włoszech, które tym bardziej mogą skomplikować sytuację i w której też coraz mocniejsza pozycję mają partie negatywnie nastawione do wspólnoty europejskiej. Z początkiem września będą wybory w Szwecji w której także wzrasta siła partii prawicowych.

Ciekawym tematem do obserwacji są także negocjacje w sprawie umowy handlowej między USA, Meksykiem i Kanadą, które mają zakończyć się do marca 2018 roku. Zerwanie umowy i porzucenie porozumienia NAFTA może negatywnie wpłynąć na peso i dolara kanadyjskiego. najbliższa tura rozmów odbyć się będzie między 23 a 28 stycznia. Negocjacje mogą w znaczący sposób wpłynąć na rynki walutowe.


Szczęśliwego Nowego Roku :)


Jeżeli masz pytania lub chcesz się ze mną skontaktować, poniżej podany jest adres email. Jestem dostępny także na kilku portalach społecznościowych, linki powyżej.

Pozdrawiam!

majda.p@hotmail.com


Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.





















Recent Posts
bottom of page