Kiedy siła dolara przeminie...
- Piotr Majda
- 29 gru 2016
- 2 minut(y) czytania
Dolar amerykański od ponad trzech lat umacnia się względem innych walut. W mediach ostatnim czasie co chwila spotykamy się z określeniami typu "dolar króluje" a większość analityków spodziewa się dalszych wzrostów wartości amerykańskiej waluty. Hura optymistyczne wypowiedzi i przekonanie większości świadczące o coraz wyższych wartościach amerykańskiej waluty powoli daje pierwsze sygnały do grania shortów na dolarze. Fed jest po drugiej podwyżce stóp procentowych i zapowiada kolejne trzy w przyszłym roku. W bieżącym roku też było zapowiadanych kilka podwyżek stóp procentowych a skończyło się na jednej. W 2015 roku pierwsza podwyżka stóp po wielu latach była odsuwana w czasie aż do ostatniego posiedzenia, także w 2017 roku z zapowiadanych trzech podwyżek nie wiadomo co wyjdzie. Poniżej usd index.

Potężna amerykańska gospodarka przyzwyczaiła nas już do wyznaczania trendów gospodarczych na świecie a co za tym idzie cykli koniunkturalnych. Z całą pewnością można powiedzieć, że obecny zapoczątkowany cykl podwyżek w USA w ciągu kilkunastu miesięcy lub roku zacznie być obecny w innych światowych gospodarkach. Inflacja powoli zaczyna być zauważalna, np w Polsce wychodzimy obecnie z deflacji.
Obecnie utrzymująca się siła dolara daje okazje do zajęcia pozycji krótkiej na bardzo ciekawych poziomach cenowych. Waluty które w ostatnich latach zostały bardzo mocno przecenione są dzisiaj bardzo ciekawą okazją inwestycyjną. Dla mnie największe zainteresowanie wzbudzają korony norweska, szwedzka i funt brytyjski, następnie surowce oraz dolar australijski. Odpływ kapitału od dolara może także nastąpić poprzez bardzo atrakcyjne wyceny rynków akcyjnych w niektórych krajach rozwijających się. Pozostaje pytanie jak długo jeszcze dolar utrzyma swoją siłę i czy nie wydarzy się na rynku coś co spowoduje znaczący wzrost awersji do ryzyka.
Na moim rachunku pojawiły się już zlecenia oczekujące na sell USDSEK, sell USDNOK oraz powoli przymierzam się się pozycji długiej na srebrze. Sytuację na koronie szwedzkiej opisałem tutaj.



Na dolarze australijskim pozycję długą zająłem w parze z euro a w przyszłości po pojawieniu się pierwszych oznak słabości będę szukał w parze z dolarem. Na rynku ropy utrzymuję pozycję długą opisaną w tym poście.
Pozdrawiam!
majda.p@hotmail.com


Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.
Comments