Redukcja ryzyka
- Piotr Majda
- 20 sty 2017
- 3 minut(y) czytania
W ostatnich tygodniach na rachunku zaczyna robić się coraz ciekawiej. W zeszłym tygodniu zebrałem pierwszy take profit a w tym wartość rachunku dodatkowo się powiększyła co pokarzę w najbliższym podsumowaniu tygodnia. Będąc jednak na dobrej fali nieco się rozpędziłem doprowadzając do zbytniego zwiększenia ryzyka. W tygodniu 48,2016 w razie wystąpienia na rynku tąpnięcia nie zgodnego z moimi oczekiwaniami mogłem w najgorszym wypadku zmniejszyć stan konta o około 14%. W tym tygodniu w środę wskaźnik ten wzrósł już do poziomu 33%. Od środy obniżam ryzyko, na dzień dzisiejszy wynosi 23% i prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będę dokonywał kolejnych zmian w zleceniach celem ustabilizowania wskaźnika na poziomie 15%. Poniżej przedstawię jak zredukowałem ryzyko z 33% do 23%.
W poście "Złoto, srebro" opisywałem moje zlecenia buy na metale szlachetne. W obydwu przypadkach zlecenia się aktywowały, ale na dzień dzisiejszy, zostały zamknięte na lekkich minusach. W przypadku złota cena po przebiciu wsparcia na poziomie 1204$ na drugi dzień powróciła poniżej opisywanych poziomów i tam obecnie pozostaje. Mając na uwadze, że w ostatnich tygodniach nie było większej korekty i dolar zaczął znacznie się umacniać w godzinach po aktywowaniu zlecenia zdecydowałem o wyjściu z pozycji długiej obawiając się dalszego spadku ceny.
Na srebrze cena na chwilę znalazła się ponad poziomem oporu 17,2$, następnie z aktywnym zleceniem buy, zaczęła spadać. Dzisiaj zamknąłem pozycję ze stratą a cały scenariusz pozostawiłem jako aktualny i zamierzam do niego wrócić w razie powrotu wzrostu cen. W przypadku złota zrezygnowałem na dzień dzisiejszy z realizacji scenariusza.

Na ropie naftowej w ostatnich tygodniach cena porusza się w ramach konsolidacji 52,8-56,8$. Obecnie mam aktywne zlecenie w dolnym ograniczeniu konsolidacji, buy 53,50. Zlecenia z poziomu 55,5 zamknąłem i nie zamierzam ich ponownie dokładać, jeżeli cena zacznie podążać w kierunku 60$. Kolejne zlecenie buy stop, które się aktywuje będzie po wyłamaniu konsolidacji na poziomie 57,6$.

Na parze walutowej AUDUSD są aktywne trzy zlecenia buy. Cena w ostatnich dwóch tygodniach bardzo dynamicznie podążała w kierunku północnym. Obecnie po przebiciu oporu ustabilizowała się w okolicach 0,754. W tym przypadku zdecydowałem o przesunięciu dla wszystkich aktywnych pozycji stop loss na poziom 0,747. Jeżeli cena powróci poniżej obecnego wsparcia na poziomie 0,749 będzie prawdopodobnie dążyć do większej korekty lub do powrotu trendu spadkowego. Stop loss ustawiony na poziomie wejścia drugiej pozycji gwarantuje zachowanie kapitału, ale w razie dalszego umacniania się dolara australijskiego przyniesie znaczne profity. Sytuację techniczną dodatkowo opisuję w jednym z pierwszych moich analiz na You Tube.

Zadanie na najbliższe dni to wstrzymać się z realizacją kolejnych scenariuszy oraz kontrolować wysokość ryzyka. Cierpliwość w inwestowaniu na wysokich interwałach to klucz do sukcesu, ale przychodzi w wielkim trudem. Codziennie staram się jak najmniej patrzeć na wykresy, aby przypadkiem nie dojrzeć kolejnej okazji do "dobrego trejdu". Wysoka aktywność i zbyt wiele scenariuszy zawsze kończą się tym samym over tradingiem i spalonym kontem. Kończąc tą myślą, idę szukać jakiegoś ciekawszego zajęcia na najbliższe dni .. :-).
Pozdrawiam!
majda.p@hotmail.com
Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.
コメント