Podsumowanie tygodnia 13/2017r
- Piotr Majda
- 5 kwi 2017
- 3 minut(y) czytania
W dzisiejszym podsumowaniu tygodnia pokrótce omówię zrealizowane transakcje oraz podsumuje ostatnie ponad trzy miesiące piramidowania blokowego.
W bieżącym tygodniu na prowadzonych transakcjach w większości wypadków mieliśmy odejście od kierunków przeze mnie oczekiwanych . Na parach USDNOK, USDSEK oraz GBPUSD zamknąłem kilkanaście pozycji na minusie. Na każdej z powyższych par moje oczekiwania co do osłabienia się dolara realizowały się, ale w momencie rozpoczęcia korekty ze względu na wzrost zaangażowania kapitału ryzyko znacznego obsunięcia kapitału wzrastało. Ciasne stop lossy nie pozostawiały miejsca na korektę i mimo pozytywnej realizacji scenariuszy rachunek zanotował stratę. W dalszej części wrócę do przyczyn zanotowania straty na tych pozycjach oraz do omówienia negatywnych wyników na rachunku.



W omawianym tygodniu ponownie bardzo ładnie umacniała się polska złotówka, która pozwoliła na zebranie całkiem znacznego profitu i złagodziła nieco negatywne skutki redukcji pozycji na wyżej wymienionych parach.

Pozostałe zamknięte pozycje są wynikiem moich przemyśleń odnoście piramidowania blokowego oraz potrzebą redukcji zaangażowanego kapitału i złapania nieco oddechu.
W prowadzonym na blogu rachunku demonstracyjnym opisuję sygnały i wejścia a następnie prowadzę je za pomocą piramidowania blokowego. Ostatnia ponowna korekta na rynkach zaowocowała moimi głębszymi przemyśleniami odnośnie skuteczności dobierania pozycji o stałą ilość pipsów. Zacznę od tego, że moje wejścia w rynek uważam za dobre. W wielu wypadkach założone scenariusze realizują się w pożądanym kierunku i zarabiają. Co widać chociażby na powyższych przykładach. Jednak po wystąpieniu korekty wszystkie scenariusze bardzo szybko się sypią ze względu na wąskie stop lossy i wzrost ryzyka. Można jeszcze lepiej zabezpieczać prowadzone scenariusze poprzez ustawianie już po dobraniu drugiej pozycji break even na piramidzie. Ja jednak tego nie robiłem ze względu na to , że cena powinna mieć miejsce na to, aby po fluktuacjach i wahaniach podążyć w oczekiwanym kierunku. Każdy rynek i interwał czasowy ma korekty i fluktuacje cen a każdy z uczestników rynku jest jego autorem i próbuję na tych wahaniach cen zarobić. Można, także w krytycznych momentach szybko zamykać prowadzone piramidy , ale do tego potrzebna jest wiedza odnoście wystąpienia szczytów i dołków , której chyba nikt nie posiada. Kolejnym negatywnym czynnikiem jest szybkie zbijanie wypracowanego kapitału w momencie pojawienia się ruchu ceny w nieporządnym kierunku. Pozycje dobierane na kolejnych szczebelkach piramidy bardzo szybko przechodzą w wartości ujemne a pozytywnych wynik z pierwszej dobranej pozycji spada powodując szybkie topnienie kapitału, który tak długo był wypracowywany. Piramidowanie nie pozostawia miejsca do namysłu i przy wystąpieniu małych korekt trzeba podejmować kluczowe decyzje inwestycyjne. Zaangażowany wysoki kapitał zmusza do cięcia start. Ten aspekt w piramidowaniu blokowych powoduje, że nie czuje się w nim komfortowo. Metoda pozostawia zbyt mało miejsca i czasu na obserwację zachowań ceny i wymusza zamykanie pozycji. Np. GBPUSD, wejście w pozycję po przełamaniu oporu na poziomie 1,24, cena dalej rośnie i osiąga 1,262 po drodze dobieram kolejne dwie pozycje długie. Potem następuje powrót ceny do poziomów 1,24, który jest jak najbardziej naturalny i potrzebny. Uczestnicy rynku ponownie przetestują omawiany poziom a popyt wykorzysta atrakcyjną cenę ponownie do zajęcia pozycji długich. Ja w tym momencie jestem już mocno zaangażowany kapitałowo obawiam się o stan mojego rachunku redukuję pozycję bojąc się o większe straty. Chociaż wiem, że prawdopodobnie po teście wsparcia cena powróci do wzrostów, mnie jednak pozostawiając już po za rynkiem. Mi osobiście taki styl inwestowania nie leży. Chcę mieć więcej czasu do namysłu , nie wieżę też w rynek który idzie jak po sznurku w jednym kierunku dobierając moje kolejne zlecenia stop przy okazji windując mój rachunek o setki procent. Wiem, że pozostawiając aktywne tylko pierwsze wejścia na wyżej wymieniony parach mam szansę na zamknięcie wszystkich pozycji na plusie, dając rynkowi i mi, czas na podjęcie decyzji co dalszego ruchu ceny.
Nie rezygnuję z piramidowania nadal uważam to za bardzo dobre narzędzie do maksymalizowania zysków, będę jednak ostrożniejszy w jego używaniu a pozycję będę dobierał po pojawieniu się kolejnych sygnałów do wejścia w inwestycje, prawdopodobnie także szybciej będę realizował zyski.
Obecnie przystępuję do ostatniego etapu z rachunkiem demonstracyjnym. Jeszcze potrzebuję około dwóch, trzech miesięcy na oswojenie się z publicznym pokazywaniem wyników, scenariuszy i sygnałów. Kolejnym krokiem będzie realizacji transakcji na realnym rachunku oraz dzielenia się jego wynikami na blogu.
Pozdrawiam!
majda.p@hotmail.com
Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.
Poniżej szczegółowe zestawienie tygodnia 13/2017r




Poniżej szczegółowe zestawienie od 14 listopada 2016r.


Comments