Podsumowanie tygodnia 16/2017r +1,08%
- Piotr Majda
- 23 kwi 2017
- 4 minut(y) czytania
Tydzień bardzo ciekawy z bardzo dobrze rozegranym sygnałem zakupu na funcie. Do minusów tego tygodnia należy zaliczyć zachowanie cen walut surowcowych. Pary EURCAD i EURNOK zanotowały straty a na parze AUDUSD mieliśmy odwrót do poziomów ostatniego wsparcia.
Podsumowanie rozpoczniemy od funta brytyjskiego, który z początkiem tygodnia zanotował bardzo silny wzrost wartości na wieść o rozpisaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. oświadczenie Pani premier pojawiło się wraz z przebijaniem istotnej linii trendu na parach GBPUSD oraz EURGBP. [link] W parze z dolarem cena w ciągu jednej sesji dotarła do poziomu 1,288 po drodze przebijając istotny opór na poziomie 1,272. Widząc tak silny wzrost wartości i prezent jaki dostałem od rynku zdecydowałem się na realizację zysków i utworzenie zlecenia buy limit przy poziomie 1,272. Do dnia dzisiejszego zlecenie nie aktywowało się. W nocy z niedzieli na poniedziałek oczekuję silnych ruchów cenowych, związanych z wyborami we Francji, które prawdopodobnie pozwolą na zebranie pozycji długiej po atrakcyjnej cenie.

Na parze EURGBP także nastąpił bardzo silny ruch ceny umacniający brytyjską walutę. Tutaj, także zdecydowałem się na zebranie profitu po osiągnięciu przez cenę poziomu 0,833 i ustawieniu zlecenia sell stop poniżej wspomnianego oporu, który w momencie kontynuacji ruchu spadkowego aktywuje się.
W powyżej omawianych parach jednocześnie wchodziłem w longi na funta widząc podobną sytuację techniczną, rozkładając ryzyko. Przed wystąpieniem ruchu umacniającego funta nastąpił chwilowych re-test linii trendu jednak strach nie pozwolił mi na dołożenie dodatkowych pozycji, mimo, że sygnał na zakupy funta oceniałem bardzo wysoko.

W trakcie sesji w której zachodziło umocnienie się brytyjskiej waluty, zauważyłem, że w parze z jenem, funt nie zyskuje tak znacząco jak do euro czy dolara. Zdecydowałem o szybkim wejściu w pozycję, która już klika godzin później przynosiła profity. Jednak, widząc jak cena przy poziomie 140,00 natrafia na opór zdecydowałem o zaksięgowaniu zysków.

Zysków nie zrealizowałem na parze GBPNZD, na której stop loss ostawiony jest na cenie wejścia. Wartość funta w ostatnich dniach ustabilizowała się w okolicach ostatnich szczytów co pozwala twierdzić, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się kolejnej fali wzrostowej. Celem dla tej pozycji jest osiągnięcie poziomu 1,89 i zebranie zysków.

Kolejna rozegrana w tym tygodniu grupa zleceń to pozycje długie na walutach surowcowych, które w ostatnim tygodniu zanotowały spadek wartości. Pierwsza zrealizowana transakcja to pozycja długa na AUDUSD. Bardzo dobre wejście w pozycję długą po atrakcyjnej cenie przy poziomie 0,75 oraz brak dobierania kolejnych pozycji długich pozwoliło na wyjście z całego trejdu na plusie. Powyższy trejd oceniam bardzo wysoko w swoim wykonaniu dlatego, że zakup był po bardzo atrakcyjnej cenie przy ważnym poziomie cenowym a wyjście z pozycji po gwałtownym załamaniu ceny i mimo braku realizacji zakładanego scenariusza mam zysk. W przyszłości będę coraz więcej szukał wejść z limitem, czyli przeciwko właśnie panującym trendom. Metoda pozwala na dynamiczniejsze powiększanie wartości aktywnej pozycji a także na profitowe wyjście z pozycji mimo braku realizacji zakładanego scenariusza.

Na parze EURCAD wszedłem w sell na korekcie licząc na dalszy ruch spadkowy, jednak poziom oporu 1,417 został wyłamany i nastąpił gwałtowny wzrost wartości euro. Dobrą decyzją było przesunięcie stop loss z poziomu 1,44 na 1,422, które ograniczyło straty.

W parze z EURNOK pojawiła się cała masa błędów. Po pierwsze złe umiejscowienie poziomu wsparcia 9,11 zamiast 9,08, którego wynikiem jest niepotrzebne wejście w zlecenia krótkie a następnie zbyt słaba reakcja na silne osłabianie się wartości korony. Redukcja pozycji, która nastąpiła dzień wcześniej była zbyt mała.
Z początkiem tygodnia kiedy, aktywowały się już zlecenia długie dla funta, zdecydowałem o zamknięciu pozycji sell na parze USDPLN. Realizacja zlecenia nie była wykonana w fortunnym miejscu, kilka godzin cierpliwości mogły pozwolić na zamknięcie pozycji z zyskiem. Jednak obawa przed zbyt dużym wzrostem ryzyka i ewentualnym obsunięciem wartości rachunku spowodowała że pozycja została zaksięgowana na minusie.

Kolejne zrealizowane dwa zlecenia zostały zamknięte z minimalnym zyskiem. Zostały zrealizowane ze względu na brak znaczących ruchów cenowych potwierdzających realizację scenariusza oraz przez zbliżające się wybory prezydenckie we Francji z którymi jest związane ryzyko znaczących ruchów cenowych, które mogły zabrać wypracowane zyski. Mając w pamięci zrealizowane w ostatnich tygodniach stop lossy na pozycjach wcześniej będących na plusie zabranie choć minimalnego plusa dało spokój duszy i pozwoliło zakończyć tydzień z wynikiem pozytywnym.


Ostatnio przeanalizowałem swoje transakcje z ostatnich miesięcy. Pierwszy podstawowy wniosek to nie zbieranie oferowanych zysków przez rynek, których realizacja dałyby wynik pozytywny lub bliski zera. W opisywanym tygodniu widać już tego rezultaty. Mimo nieudanego wejścia w waluty surowcowe, zebranie zysków z udanych transakcji pozwoliło zakończyć tydzień z wynikiem pozytywnym. Dodatkowo mam jedną parę GBPNZD zabezpieczoną na cenie wejścia, która może w najbliższych tygodniach dać ciekawy profit. W podsumowaniu tygodnia 13/2017r doskonale widać jak kończy się nie zbieranie zysków. [link] Drugi wniosek wejścia w pozycje, które oceniam dobrze. Elementem do poprawy jest otwieranie pozycji po atrakcyjniejszych cenach. Bardzo mało wykorzystuję zleceń limit-em. Kolejne tygodnie jednak powinny dać lepszy efekt a oswajanie się z publicznym pokazywaniem wyników i scenariuszy postępuje dość wolno ale pozwala na spokojne wchodzenie w rytm profit-owego trejdera.
Powyższe transakcje prowadzę na rachunku wirtualnym. Obecnie przystępuję do ostatniego etapu z rachunkiem demonstracyjnym. Potrzebuję około dwóch, trzech miesięcy na oswojenie się z publicznym pokazywaniem wyników, scenariuszy i sygnałów. Kolejnym krokiem będzie realizacji transakcji na realnym rachunku oraz dzielenia się jego wynikami na blogu.
Pozdrawiam!
majda.p@hotmail.com
Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.
Poniżej szczegółowe zestawienie tygodnia 14/2017r



Poniżej szczegółowe zestawienie od 14 listopada 2016r.

Szczegółowe wyniki ostatnich dwudziestu tygodni.

Comments