top of page

Antycypacja 18/2017r -9,28%

  • Zdjęcie autora: Piotr Majda
    Piotr Majda
  • 1 maj 2017
  • 4 minut(y) czytania

Od bieżącego tygodnia zmieniam nieco system publikowania treści na blogu. Co tydzień po podsumowaniu tygodnia będę publikował antycypację na kolejny tydzień, która będzie zawierać opis obecnie aktywnych oraz oczekujących zleceń a także krótki przegląd najważniejszych przyszłych wydarzeń, które mogą być pomocne do aktywacji zleceń i realizacji zysków lub strat na obecnie otwartych pozycjach.

Antycypacja będzie zawierać zestawienie szczegółowe aktywnych zleceń i oczekujących które będą widoczne na samym końcu posta. W tytule posta przedstawiona wartość procentowa pokazuje ryzyko jakie niesie ze sobą zamknięcie obecnie otwartych pozycji na stop loss. Celem tego wskaźnika jest ochrona przed zbyt nadmiernym angażowaniem kapitału, które może zakończyć życie rachunku bardzo szybko. Maksymalna ekspozycja na ryzyko jakie akceptuję wynosi -15%. Zależy mi na inwestowaniu w rynku forex w okresie średnio i długoterminowym, dlatego też będę starał się z tygodnia na tydzień podnosić wartość angażowanego kapitału z zachowaniem umiarkowanego ryzyka. Będę także dążył do tego, aby wartości procentowe mogły z czasem przechodzić w wartości dodatnie, czyli aktywne zlecenia będą zabezpieczone stop loss gwarantującym zyskowne wyjście z pozycji. W poście "Redukcja ryzyka" opisuję jak pracuje z powyższym zagadnieniem.

Antycypację zacznę od pary GBPAUD, którą otworzyłem w dniu dzisiejszym. Funt w ostatnich tygodniach przyniósł znaczące zyski. [link] Obecnie chciałbym ponownie wejść w longi na GBP. Dzisiaj najciekawszy sygnał był na parze GBPAUD, gdzie cena testuje poziom wsparcia na poziomie 1,71. Nieco powyżej tego poziomu wszedłem w pozycje długie ze stop loss na poziomie 1,68. Drugiego maja w godzinach porannych mamy decyzję australijskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych. Gołębi komunikat banku może pomóc w potwierdzeniu linii wparcia i dalszej kontynuacji ostatniej fali wzrostowej. Scenariusz jaki zakładam to powrót poziomów na funcie sprzed referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, który spowodował bardzo duże osłabienie się GBP ze względu na obawy związane z konsekwencjami gospodarczymi po opuszczeniu unii. Na razie nie ma niepokojących danych potwierdzających czarne scenariusze sprzed referendum a osłabiona waluta powoduje wzrost presji inflacyjnej, które uważam będą powodować reakcje ze strony Banku Anglii i szybsze tempo podwyżek stóp niż zakłada rynek. W ostatnich tygodniach ruch wzrostowy dla funta, powoli zaczął się realizować

Kolejnych długich pozycji na GBP będę szukał na parze EURGBP. Poniżej ważnego poziomu wsparcia 0,833 mam zlecenie oczekujące sell stop. Na notowania tej pary walutowej największy wpływ będą miały w najbliższym czasie wybory we Francji i rozstrzygnięcie drugiej tury wyborów. Silnego spadku wartości tej pary można spodziewać się po wygraniu wyborów przez Le Pen. Taka sytuacja jest jednak mało prawdopodobna i z umocnieniem się funta do euro będzie trzeba poczekać do momentu kiedy rynek zdyskontuje wygraną Macron. Jeżeli rynek ponownie otworzy się dużą luką wzrostową po euforii związanej z wygraną drugiego z kandydatów, będzie można zastanowić się nad zajęciem pozycji krótkiej na wyższych poziomach w sposób podobny jak w poprzednim tygodniu.[link] W momencie aktywacji pozycji krótkiej przed weekendem, należy z niej wyjść do końca dnia w piątek ze względu na ryzyko związane z dużą luka wzrostową w poniedziałek. Opisanej sytuacji nie będziemy musieli się obawiać w momencie dużego wzrostu szans na wygraną Le Pen, które mogą się pojawić np. w momencie ataku terrorystycznego we Francji lub w jednym z krajów europejskich. Na korzyść Euro działa także coraz większe oczekiwania rynku co do zmiany retoryki jaką prezentuje Europejski Bank Centralny. Inwestorzy zauważają coraz większą inflację i oczekują przystąpienia ECB do ograniczania programu ilościowego i ewentualnych szybszych planów na podwyżki stóp procentowych.

Kolejną parą która będzie wrażliwa na wyżej opisane wydarzenia jest EURJPY na ktorej mam aktywne zlecenia sell. Argumentem przemawiającym na pozycjami krótkimi jest testowanie linii trendu a także obawy związane z Koreą Północną. W momencie wystąpienia konfliktu zbrojnego jedną z najbardziej zyskujących walut byłby jen i frank szwajcarski. Scenariusz spadkowy nie realizuje się i jeżeli dojdzie do przełamania linii trendu rozpocznę redukcję pozycji krótkich z zamiarem całkowitego opuszczenia tej pary walutowej.

Kolejne zlecenia związane euro to pozycje krótkie na EURPLN oraz EURSEK a także zlecenie oczekujące sell stop EURTRY. Tutaj liczę na kontynuację ruchów spadkowych trwających od przełomu listopada i grudnia zeszłego roku. W parze z dolarem powtarza się pozycja krótka na USDTRY oraz USDSEK. Zlecenia EURPLN i USDTRY są zabezpieczone stop loss na cenie wejścia.

Na dolarze w najbliższym tygodniu będziemy mieli decyzję w sprawie stóp procentowych oraz publikacje danych mówiących w stopie bezrobocia w USA. Nie spodziewam się jednak, aby te wydarzenia mogły znacząco umocnić USD. Rynek wie, że cykl podwyżek w USA postępuje i raczej oczekuje wiadomości rozpoczynających taki cykl w Europie. Paradoksalnie dobre i złe dane dla dolara mogą wpływać na utrzymanie się trendów z ostatnich miesięcy na powyższych parach.

Do omówienia pozostały jeszcze pozycje długie na złocie i ropie naftowej. W pierwszym przypadku liczę na kontynuację ruchu wzrostowego, który trwa już kilka miesięcy. Obecnie cena testuje poziom 1256$, jeżeli wsparcie wytrzyma mamy szansę na kontynuację fali wzrostowej i poziomy w okolicach 1350$.

Na ropie naftowej zacząłem się wycofywać z pozycji długich. Poziom wsparcia na poziomie 52$ nie wytrzymał i prawdopodobnie będziemy za chwilę testować poziom 50,48$. Zawarte porozumienie OPEC z zeszłego roku daje na razie słabe efekty. Ruch wzrostowy na ropie został zatrzymany i z powrotem mamy powrót zwiększonej podaży ze Stanów Zjednoczonych. Technologia z łupków może znowu zdołować ceny a kolejnym ryzykiem jak dla mnie będzie spadek kosztów wydobycia surowców na pomocą nowej technologii. Co wydaje się bardzo prawdopodobne przy tak postępującej technice. Jeżeli cena spadnie poniżej 50$, bardzo prawdopodobny ruch w okolice 43$.



Powyższe transakcje prowadzę na rachunku wirtualnym. Obecnie przystępuję do ostatniego etapu z rachunkiem demonstracyjnym. Potrzebuję około dwóch, trzech miesięcy na oswojenie się z publicznym pokazywaniem wyników, scenariuszy i sygnałów. Kolejnym krokiem będzie realizacji transakcji na realnym rachunku oraz dzielenia się jego wynikami na blogu.


Pozdrawiam!

majda.p@hotmail.com


Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.



Comentarios


Recent Posts

© 2023 by Kathy Schulders. Proudly created with Wix.com 

  • Grey Twitter Icon
bottom of page