top of page

Antycypacja 2/2018 -2,25%

W najbliższym tygodniu odbywać się będą rozmowy koalicyjne w Niemczech o których wspominałem w poprzednich antycypacjach. Obecnie nie zapowiada się na zerwanie negocjacji i rozpisanie nowych wyborów. Jednak zyskujący na sile w ostatnich trzech dniach DAX zareaguje silnymi spadkami w razie zerwania rozmów i rozpisania nowych wyborów w Niemczech. Wiadomości z naszego zachodniego sąsiada będą przeze mnie na bieżąco monitorowane w najbliższych dniach i w razie zaskakujących informacji będę zajmował pozycje krótkie. Alternatywny scenariusz: Po takim silnym ruchu na niemieckim indeksie przeważnie na kilka dni robiła się wąska konsolidacja i dochodziło do kontynuacji ruchu. W najbliższe dni może być podobnie i liczę że w razie utrzymania się optymistycznych nastrojów rynkowych dojdzie do pobicia nowych rekordów.

Kolejnym ryzykiem jakie w ostatnich tygodniach obserwowałem był kryzys koreański, który prawdopodobnie na kilka tygodni lub miesięcy zejdzie na drugi plan. Ze względu na odbywające się w Korei Południowej zimowe igrzyska olimpijskie Koreańczycy z północy chcą wysłać swoich zawodników na zawody co ma zagwarantować bezpieczeństwo podczas trwania imprezy a także stało się przyczyną do wznowienia rozmów między stronami konfliktu. Ostatnie drastyczne ograniczenie dostaw ropy do północy widocznie wymusiło przystąpienie do rozmów. Stany Zjednoczone obecnie nie deklarują chęci współpracy i mogą przystąpić do rozmów w momencie jak reżim zgodzi się na redukcję arsenału nuklearnego.

Do prowadzonych pozycji swingowych na EURTRY i EURSEK w tym tygodniu będę szukał pozycji długich na GBPCHF i USDJPY. Po pierwsze dlatego, że brytyjska jak i amerykańska waluta są w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. W USA są zapowiadane trzy podwyżki stóp procentowych a w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie tylko jedna w końcówce roku. Z tym że pierwsza podwyżka przez Bank Anglii była bardzo gołębia ze względu na to że inflacja i presja płacowa mają wzrastać w umiarkowany sposób. Moim zdaniem jednak jest duża szansa na rozczarowanie tych oczekiwań i pojawienie się optymistycznych danych które przyspieszą podwyżki stóp i dadzą oczekiwany impet do umacniania się funta. W przypadku dolara mamy rekordowe pozycjonowanie w euro, które już raczej znacznie się nie umocni co powoduje presję podażową na parze EURUSD, która także przyczyni się do wzrostu popytu na dolara.

Po za tym na świecie mamy indeksy strachu na rekordowo niskich poziomach a wspominane wyżej ryzyka prawdopodobnie nie zrealizują się co także przełoży się na zmniejszenie awersji do ryzyka i będzie działało jako czynnik podażowy dla jena i franka szwajcarskiego. Czynnikiem ryzyka dla funta są negocjacje Bretix, ale ich zakończenie planowane jest na październik, więc oczekuję spokoju medialnego wokół tej sprawy co powinno sprzyjać założonemu scenariuszowi. Dla pary GBPCHF celem jest poziom 1,4 a dla pary USDJPY 116,7. Wejścia w pozycję będę szukał poniżej piątkowego zamknięcia ze zleceniami obronnymi analogicznie na poziomie 1,317 i 111,8.

Kolejnym ciekawym krótkoterminowym scenariuszem na bieżący tydzień będą pary z koroną norweską. W ostatnim tygodniu w sposób znaczny uległa umocnieniu a w środę poznamy dane inflacyjne, które w Norwegi w ostatnich miesiącach mocno rozczarowują. W tym tygodniu prognozy rynkowe mówią o inflacji 1,5% a ostatni odczyt był na poziomie 1,1%. Silne umocnienie korony w ostatnim tygodniu może spowodować, że w razie rozczarowujących danych możemy spodziewać znacznego osłabiania NOK, ale w okresie krótko terminowym - kilka sesji. Taki rozwój sytuacji będzie służył zarobieniu na korekcie wzrostowej na parach EURNOK i USDNOK i będę tutaj szukał swoich okazji inwestycyjnych. Długo terminowo widzę większe szanse na umocnienie się norweskiej waluty a wsparciem dla takiego scenariusza jest ostatni rozjazd korelacji z ropą naftową o której wspominałem na Trading View.

W najbliższym tygodniu mamy także posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która prawdopodobnie powtórzy swoje plany co do podwyżki stóp na początku kolejnego roku. Sytuacja taka może spowodować lekkie osłabienie się polskiej złotówki. Scenariusz pozostawiam do obserwacji. W czwartek poznamy protokół z ostatniego posiedzenia EBC, który raczej nie wniesie nic istotnego do handlu na euro. W końcówce tygodnia będą też opublikowane ważne dane z amerykańskiej gospodarki o inflacji i sprzedaży detalicznej. W dniu dzisiejszym nie zakładam na razie inwestycji podczas publikacji tych danych. Decyzję podejmę w czwartek lub piątkowego poranka. ustabilizowanie się kursu pary EURUSD w wąskim zakresie będzie zapowiadało, że rynek czeka na publikację która może się przyczynić do zwiększonej zmienności. Rynek opcyjny będzie też pomocny w podjęciu decyzji.


Ryzyko: EURNOK 0,5% GBPCHF 0,75% USDJPY 0,5% DAX 0,5%

Jeżeli masz pytania lub chcesz się ze mną skontaktować, poniżej podany jest adres email. Jestem dostępny także na kilku portalach społecznościowych, linki powyżej.

Pozdrawiam!

majda.p@hotmail.com


Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.


Recent Posts
bottom of page