top of page

Antycypacja 4/2018 -3,5%

Poprzedni tydzień dzięki zebraniu zysku z pary USDNOK można zapisać na plus a w ciągu dwóch dni opublikuje podsumowanie tygodnia. Ze zleceń aktywowanych w poprzednim tygodniu cały czas prowadzę parę GBPCHF, która przymierza się do wybicia nowych szczytów i poziomu 1,335. Przez cały tydzień starałem się maksymalizować wielkość pozycji długiej. Obecnie mam skumulowane cztery zlecenia, jeżeli dojdzie do wybicia wspominanego poziomu 1,335 będę zabezpieczał cały scenariusz na cenie wejścia a przy kolejnych korektach będę podejmował próby dokładania kolejnych pozycji długich. Cel 1,40 jest aktualny, ale jeżeli cena będzie przez dłuższy czas wykazywać słabość może dojść do szybszej realizacji zysku. Ryzyko 0,5%.

W zeszłym tygodniu zrezygnowałem z realizacji scenariusza na AUDJPY, ponieważ była zbyt duża korelacja z wyżej opisywaną parą i nie chciałem mieć podwójnej realizacji stopów, należy jednak wspomnieć że sygnał z zeszłego tygodnia na razie spisuje się dobrze.


Od zeszłego tygodnia prowadzę, także pozycję krótką na EURPLN o której wspominałem w oddzielnych analizach.

Pozycja nie jest jeszcze zabezpieczona i na razie cena znajduje się powyżej aktywacji zlecenia. Oczywiście jeżeli scenariusz będzie się rozwijał zgodnie z założeniem, będę dokładał pozycji krótkich. Ryzyko 0,5%

Na ten tydzień przygotowałem sobie kilka scenariuszy. Pierwszy który już realizuję to kontynuacja ostatniego ruchu wzrostowego na DAX. W dniu wczorajszym mieliśmy, poparcie partii SPD do kontynuowania rozmów koalicyjnych co jest dużym wsparciem dla DAX. Po za tym jesteśmy w okolicach rekordowego poziomu 13475, który z pewnością będzie kluczowy, tylko jeszcze nie wiem dla jakiego ruchu. Mój sentyment pozostaje byczy i taki też scenariusz rozgrywam. Na dax jak zawsze rozstawiam piramidę, zlecenia już przygotowane z celem na poziomie 13700. Ryzyko 1,5%

W ostatnim czasie mój sentyment do jena był negatywny i uważałem, że będzie się osłabiał jak tego oczekują japońskie władze. Jednak sesja z 10 stycznia [link] kiedy doszło do silnego umocnienia się jena ze względu na mniejsze skupy aktywów dała mocno do zrozumienia, że rynek chce rozpocząć dyskontowanie, ewentualnej przyszłej jastrzębiej polityki Banku Japonii. Oczywiście sygnały od władz nadal są gołębie i potwierdzają, że luźna polityka nadal będzie kontynuowana. Jednak, jeżeli spojrzymy na euro, które od roku systematycznie zyskuje na wartości, mimo, że pierwszej podwyżki możemy spodziewać się dopiero w połowie przyszłego roku, możemy przypuszczać, że analogiczna sytuacja może rozegrać się na jenie. W dniu jutrzejszym mamy decyzje w sprawie stóp i podejrzewam, że mimo gołębich wypowiedzi rynek i tak będzie chciał zrobić swoje i zacznie rozgrywanie jena pod przyszłe podwyżki i ograniczenie skupu aktywów. Pary z jenem, charakteryzują się tym, że w momencie rozpoczęcia dłuższego trendu dochodzi do impulsu bez korekt, który powoduje że już w momencie rozwijania się trendu ciężko się podłączyć na korektach, ponieważ ich nie ma. Dlatego też zdecydowałem się na budowę piramidy, zlecenia są rzadko rozstawione, ale zakładam, że w razie ciekawych sygnałów sprzedażowych będę jeszcze mocniej szortował. Cel 101,00, poniżej screen z pierwszymi zleceniami sell. Ryzyko 0,5% a także interwencja banku centralnego, który znany jest z tego że osłabia jena w ciągu kilku minut.

W piątek otworzyłem na kilka godzin pozycję na spadek wartości ropy. Miało to związek z publikacją danych o wieżach wiertniczych. 12 stycznia odczyt był na poziomie 752 co było, pierwszym dynamicznym wzrostem od kilkunastu miesięcy. Liczba wież wiertniczych utrzymywała się od lipca zeszłego roku w okolicach wspominanego poziomu co pokrywa się z ostatnim trendem wzrostowym na ropie. W ostatni piątek spodziewałem się, że odczyt będzie w okolicach 760 co pokaże że podaż ropy może ponownie być duża. tak jednak się nie stało i mamy powrót do poziomów 747. W takiej sytuacji powód do kontynuacji ostatnich wzrostów. Analiza techniczna pokazuje że na interwale czterogodzinnym mamy wyrysowanie się głowy z ramionami i możliwy jest dalszy spadek. Moim zdaniem nie jest to jednak możliwe ze względu na wspomniane dane do wieżach i optymistyczne wieści z ostatniego spotkania państwa OPEC i Rosji, które zapowiedziały rozmowy o kontynuacji dalszej współpracy.

Obecnie przygotowałem zlecenia buy stop na poziomie 69,00 i w momencie jak RGR będzie zanegowany wejdę w longi z celem na poziomie 80$. Ryzyko 0,5%.

W tym tygodniu będziemy jeszcze mieli decyzję w sprawie stóp w strefie Euro. Decyzję o rozegraniu tego wydarzenia będę podejmował tuż przed publikacją danych. Warto także zwrócić uwagę na lirę turecką i atak tureckiej armii na kurdyjską część Syrii oraz dane z Norwegii (stopy procentowe) i Nowej Zelandii (inflacja). Po za tym mamy początek blokady budżetowej w USA, ale z tego co analizowałem na wykresach ostatnie takie wydarzenie z 2013 roku nie spowodowało znaczących ruchów rynkowych, więc odbieram te wiadomości jako neutralne dla rynku. W tym tygodniu mamy, także szczyt w Davos oraz kolejną turę negocjacji NAFTA co może mieć przełożenie na dolara kanadyjskiego i peso.


Jeżeli masz pytania lub chcesz się ze mną skontaktować, poniżej podany jest adres email. Jestem dostępny także na kilku portalach społecznościowych, linki powyżej.

Pozdrawiam!

majda.p@hotmail.com


Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.


Recent Posts
bottom of page