top of page

Antycypacja 6/2018 -1,0%

Z lekkim opóźnieniem piszę przygotowanie do szóstego tygodnia ze względu na inne obowiązki. Poprzedni tydzień nie był udany ponieważ było odwrócenie od ostatnich trendów i wszystkie prowadzone pozycje sprzed dwóch tygodni pozamykały się na stop losach lub na cenie wejścia. Aktywną pozycją jest para NZDCAD, której sygnał wejścia opisywałem w poprzedniej antycypacji [link]. Wejście w pozycje długie zrobiłem na wyższych poziomach ze względu na brak większej korekty. Zlecenie nie jest jeszcze zabezpieczone i utrzymywało się do dnia dzisiejszego poniżej ceny wejścia. W momencie jak dojdzie do wybicia nowych szczytów na interwale dziennym będę zabezpieczał pozycje długie. W razie pojawienia się dobrej okazji będę dobierał kolejne zlecenia buy bez zwiększania ryzyka.

W poprzednich antycypacjach pisałem o tym że jen powoli staje się moim faworytem na najbliższe kilka miesięcy. Tak jak się spodziewałem Bank Japonii, już poczynił pierwsze kroki, aby nie doprowadzić do zbyt silnego jena, co niestety będzie wykluczać dłuższe swingi ze względu na ryzyko interwencji słownych lub bezpośrednich. Dlatego też będę starał się szukać, krótkoterminowych zleceń. W dniu dzisiejszym wykorzystałem to na GBPJPY. Para mimo silnego jena była w okolicach ostatnich szczytów, dlatego też rozczarowujące dane dla funta z godziny 10:30 wykorzystałem do zajęcia pozycji krótkich.

Po publikacji nastąpił silny spadek cen i już po kilku godzinach zebrałem profit przekraczający cztery razy wstępne ryzyko.

Silny jen może wystąpić ze względu na to że rynek będzie chciał w najbliższym czasie wyceniać przyszłoroczne odejście od luźniej polityki monetarnej. Po za tym w zeszłym tygodniu mieliśmy silną korektę na rynkach akcyjnych co także będzie wspierać jena oraz najsłabszego ostatnio dolara. W piątek opublikowane zostały dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się bardzo dobre i moim zdaniem mogą być przełomowe. Silny dolar otwiera kilka ciekawych furtek i może się przyczynić do ciekawych swingów. Na pierwszy ogień dałem parę USDCAD. Kanada jest już po kilku podwyżkach a bank centralny dał na wstrzymanie i będzie obserwował publikowane przyszłe dane, które są dopiero w piątek i dają szanse na to aby wspomniany USDCAD poleciał z cenami do góry. Po za tym spodziewam się spadków cen ropy i złota o których piszę poniżej co będzie dodatkowym negatywnym impulsem dla walut surowcowych. W dniu dzisiejszym po lekkiej korekcie do 1,24 wszedłem w longi, które już mam zabezpieczone. Para po silnej piątkowej sesji utrzymuje momentum. Oczekuję w najbliższych dniach poziomu 1,265.

Dzięki pomocy mojego przyjaciela przeanalizowałem zachowanie się cen złota na podwyżki stóp procentowych w USA, które zaznaczyłem pionowymi liniami.

Na ostatnie pięć podwyżek, cztery decyzje pokrywają się z dołkami na cenie złota w przypadku 14 czerwca 2017 (kolor niebieski) doszło do przesunięcia cyklu. Ostatni swing od 13 grudnia 2017 roku przyniósł wzrost cen złota o 10,5%. Poprzednie trzy podwyżki dawały odpowiednio wzrost +12,17% +8,43% oraz +12,46%. Patrząc na ostatni wzrost na złocie możemy przypuszczać, że swing wyczerpał swój zasięg i możemy spodziewać się w najbliższym czasie spadków cen w przedziale od -5 do -7 procent co pokazują dane z ostatnich cykli. Tak jak wspominałem wcześniej najważniejsze dane dla dolara z piątku okazały się bardzo dobre i możemy być niemal pewni kolejnej podwyżki stóp w marcu, na której być może będzie zakończenie kolejnego cyklu. Warto także zwrócić uwagę na pozycjonowanie dużych graczy, które ze szczegółami omawia Daniel Kostecki w Rynkach na Żywo [link]. Pozycje długie już nie przyrastają a w ostatnim tygodniu jest nawet lekki spadek. Dużo longów zapowiada aktywacje stopów i wyjście z zyskownych pozycji do może przyczynić się do silniejszych spadków. Sell wykonałem na 1336 ze stopem 1355 i celem na poziomie 1290. Stop jest szeroki i w momencie jak wyklaruje się nieco bardziej sytuacja, będę dokładał dodatkowych pozycji krótkich, bez zwiększania początkowego ryzyka.

Kolejny ciekawy rynek to ropa naftowa. Wieże wiertnicze zaczęły silnie przyrastać i mamy już odczyty powyżej 760. W środę mieliśmy dodatkowo silny wzrost zapasów no i wspomniana wcześniej siła dolara. W pozycje krótkie jeszcze nie wchodzę i planuję zrobić to dopiero w środę jak ponownie zobaczymy silny wzrost zapasów, chyba że wcześniej wyrysuje się korekta z atrakcyjnym poziomem do zagrania na krótko, najlepiej 68,5 do 69$. Cel 62$.

W tym tygodniu rozegram decyzje o stopach w Australii, Nowej Zelandii i W. Brytanii. Nie będę szukał długoterminowych scenariuszy tylko krótkie spekulacyjne zlecenia. W piątek rozegram także dane z kanadyjskiego rynku pracy. Inne scenariusze, którymi jestem zainteresowny będę publikował na TradigView [link]


W ciągu dwóch dni opublikuję podsumowanie tygodnia piątego z dobrze rozegranymi danymi z amerykańskiego rynku pracy, które zakończyły się profitem.


Jeżeli masz pytania lub chcesz się ze mną skontaktować, poniżej podany jest adres email. Jestem dostępny także na kilku portalach społecznościowych, linki powyżej.

Pozdrawiam!

majda.p@hotmail.com


Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.

Recent Posts
bottom of page