top of page

Dolar amerykański

Od końca poprzedniego roku realizuję scenariusz, który zakłada osłabianie się dolara amerykańskiego w ciągu najbliższego roku. Pomysł pojawił się przed drugą podwyżką stóp procentowych, czyli przełom listopada i grudnia. Z końcem miesiąca w poście "Kiedy siła dolara przeminie..." przedstawiłem jego założenia. Bardzo szybko bo już na początku stycznia dolar amerykański przechodził do osłabiania się względem innych walut. W poście "Kiedy siła dolara przeminie..." - aktualizacja informowałem na bieżąco jak rozwija się sytuacja na rachunku. W tym tygodniu po redukcji ryzyka zdecydowałem się na kolejne zlecenia z którymi chcę Cię zapoznać.


Zanim zapoznam Cię ze szczegółami zapraszam jeszcze do spojrzenia na indeks dolarowy. Jak widzimy poniżej ostatnie tygodnie w których dolar tracił na wartości z perspektywy trzech lat są jedynie małą korektą i nie mamy jeszcze wyklarowanych sygnałów sprzedażowych na indeksie dolarowym. Rynek w każdej chwili może powrócić do trendu. Jednak do argumentów w postaci odradzającej się inflacji na świecie oraz perspektyw gospodarczych doszedł jeszcze czynnik polityczny. Widać, że nowej administracji rządowej Stanów Zjednoczonych zależy na słabej walucie co jest niewątpliwie bardzo dużym wsparciem dla realizacji naszego scenariusza.

Przechodząc do szczegółów. W zleceniach oczekujących pojawiło się zlecenie buy stop dla pary NZDUSD. Szczegóły techniczne opisuję w poniższej analiza video.

Sytuacja na Nowozelandczyku jest o tyle ciekawa, że pozwala na zbudowanie ciekawej piramidy. Zobaczymy jak będzie z realizacją. ;-)

Dzisiejszego ranka aktywowało się zlecenie sell stop dla pary USDCAD. Od września rynek, próbuje sforsować poziom 1,304. Do tej pory za każdym razem kiedy cena schodziła poniżej wspomnianego poziomu bardzo szybko powracała w wyższe rejony. W najbliższym czasie będę obserwował zachowanie ceny. Jeżeli poziom wsparcia nadal będzie respektowany, zredukuję pozycję. Obecnie stop loss powyżej ostatniego szczytu 1,33.


W tym tygodniu aktywowało się kolejny raz zlecenie buy stop dla srebra. Pierwsza próba wyłapania ruchu wzrostowego skończyła się szybkim wyjściem z pozycji ze względu na zbyt wysoki poziom ryzyka na rachunku.[link]

Teraz pokrótce przedstawię sytuację na pozycjach aktywnych już dłuższego czasu. W pierwszej kolejności zacznę do korony szwedzkiej. Równolegle ze scenariuszem dolarowym prowadzę scenariusz na umocnienie się korony szwedzkiej.[link] Na USDSEK aktywne są trzy zlecenia sell i cena jest bardzo blisko dobrania czwartego zlecenia sell. Przed parą, także poziom wsparcia na poziomie 8,65 i jeżeli cena będzie mocno reagować na ten poziom zrealizuję wypracowane zyski.

Dla pary USDNOK dzisiaj o poranku zostało dobrane kolejne zlecenie sell.

Kolejnym scenariuszem który realizuję równolegle z dolarowym jest umocnienie się funta brytyjskiego. Tutaj jednak ryzyko polityczne Bretix powoduje, że transakcje są realizowane ze zmiennym skutkiem. Dzisiaj na parze GBPUSD przed ogłoszeniem decyzji Banku Anglii o stopach procentowych, zdecydowałem się na realizację części zysków pozostawiając na rachunku dwa aktywne zlecenia buy. Stop loss ustawiony poniżej rekordowych poziomów.

Poniżej jeszcze jeden screen. Pozycja prowadzona jest od początku grudnia i chodzi o ropę naftową. Scenariusz na umocnienie się ropy na razie odsuwa się w czasie. W ostatnich tygodniach mamy konsolidację i dopiero jej wyłamanie górą daje szansę na wzrost cen. Wspominam o ropie w tym poście ponieważ osałabienie dolara daje większe szanse na wzrost cen ropy naftowej.[link]


Pozdrawiam!

majda.p@hotmail.com

Treści zawarte w powyższym materiale nie stanowią żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r Nr. 206, poz 1715). Jest to wyłącznie wyraz wiedzy i poglądów autora i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych czytelnika. Osoba chcąca zawrzeć transakcję sama podejmuje decyzję o zawarciu danej transakcji na podstawie samodzielnie określonego ryzyka, ewentualnej straty oraz potencjalnych korzyściach.


Recent Posts
bottom of page